ProSciEditing: Blog

Witamy Państwa na naszym blogu!


Będziemy przedstawiać na nim przeróżne zagadnienia związane z pisaniem tekstów naukowych w języku angielskim lub ich tłumaczeniem. Czasem będą to krótkie wpisy na konkretne zagadnienia, czasem będą to dłuższe wpisy przestawiające luźne przemyślenia, oczywiście dotyczące pisania. Czasem będą to wskazówki, recenzje czy anegdoty. Jedyne, czego będziemy się ściśle trzymać, to obszar pisania naukowego - bowiem blog ten tworzymy dla Państwa, z myślą o tym, by pomóc Państwu w tym trudnym obszarze działalności naukowej.

Dla większości naukowców jest to rzemiosło trudne - i dlatego właśnie powstało ProSciEditing: by pomóc tym, którzy albo nie mają wystarczająco dużo czasu na całkowite poświęcenie się pisaniu, którzy jeszcze nie zdobyli wystarczających umiejętności, którzy oczekują od swoich tekstów więcej niż tylko przekazanie garści informacji o ich badaniach - którzy chcą, by ich teksty były przy tym wyczerpujące, ciekawe i przekonujące.

Pragniemy zatem przekazać Państwu trochę rad dotyczących pisania tekstów naukowych w języku angielskim. Czasem będą to drobnostki, czasem sprawy znaczącej wagi. Mamy świadomość, że większość naukowców nie ma czasu na intensywną naukę języka angielskiego czy pisania tekstów naukowych po angielsku (a nie są to równoznaczne umiejętności). Mimo to jednak warto zapoznać się przynajmniej z niektórymi ważnymi zagadnieniami, również tymi kontrowersyjnymi. Pozwoli to Państwu przygotowywać lepsze teksty, co z kolei pomoże nam lepiej Państwu pomóc, czy to tłumacząc z języka polskiego na angielski, czy to poprawiając tekst napisany po angielsku.

Warto pamiętać, że pisanie artykułów naukowych po polsku i po angielsku to dwie różne rzeczy, a wiele zasad stosowanych w Polsce podczas pisania w naszym ojczystym języku nie obowiązuje w języku angielskim. Również i o tym będziemy dyskutować na tym blogu.

By nie mieli Państwo poczucia marnowania czasu, będziemy się starać, by wpisy były krótkie i przejrzyste. Mamy nadzieję, że skorzystają Państwo z tego bloga, że pomoże on Państwu polubić pisanie tekstów naukowych w języku angielskim.

Zapraszamy!

14 luty 2019


Nasze wpisy:

— O stylu naukowym (przeczytaj)

— Wykorzystanie skrótów "e.g.", "i.e.", "etc." itp. (przeczytaj)

— Czy dodatkowa korekta tekstu jest potrzebna? (przeczytaj)

— Wykorzystanie równoważników zdań (przeczytaj)

— Wykorzystanie nawiasów (przeczytaj)

— Pisanie w pierwszej osobie (przeczytaj)

— Jakie kompetencje powinien posiadać tłumacz i korektor tekstów naukowych? (przeczytaj)

— Uwaga na "respectively"! (przeczytaj)

— Literatura naukowa – dobrym nauczycielem? (przeczytaj)